W środę, 28 listopada naszą szkołą zawładnęła Akademia Bezpieczeństwa Fundacji PZU.
Na Akademię złożyło się pięć stref aktywności dzieci. Były to:
1. Strefa bezpiecznego ruchu i rozrywki
2. Strefa teatru
3. Strefa pierwszej pomocy
4. Strefa bezpiecznego dorastania
5. Bezpieczna sztafeta dla klas V
Uczniowie mieli świetną okazję poznania lub przypomnienia sobie wraz z policjantami zasad ruchu drogowego,
okazję do omówienia niebezpieczeństw jakie kryje za sobą brawura na drodze. Dużą atrakcją okazała się możliwość zrobienia sobie zdjęcia stanowiącego pamiątkę udziału w Akademii. W strefie teatru uczniowie po obejrzeniu sztuki "Magiczne drzwi" aktywnie włączyli się do omówienia problemów takich jak: stawianie granic, łamanie reguł, asertywność, szukanie mocnych przeżyć, bezpieczeństwo w domu i na ulicy. W kolejnej strefie zajęcia prowadził ratownik medyczny, który uczył zasad radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia, przeprowadzania resuscytacji krążeniowooddechowej oraz innych form udzielania pierwszej pomocy. Wszystkie zajęcia były ciekawie prowadzone i wyposażyły naszych uczniów w wiedzę
i umiejętności bardzo potrzebne w codziennym życiu.
Akademia Bezpieczeństwa Fundacji PZU
I Gminny Konkurs Historyczny
W poniedziałek, 26 listopada w naszej szkole odbył się I Gminny Konkurs Historyczny. Uczestniczyli w nim reprezentanci szkół gminy i miasta Sianów: SP w Dąbrowie, SP w Suchej Koszalińskiej, SP1 i SP2 w Sianowie. Uczniowie zmagali się z wieloma zadaniami. Jednym z nich była prezentacja plakatu z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości. Ostatecznie wygrała nasza drużyna w składzie - Wiktoria Panasiuk 7a, Jakub Baran 7b, Mateusz Górecki 8b. GRATULUJEMY!
UWAGA! III Gminny Konkurs „Ekologiczna choinka”
Serdecznie zapraszamy uczniów klas 0 – VIII do udziału w konkursie na najpiękniejszą choinkę z materiałów ekologicznych lub surowców wtórnych.
Uczestnicy konkursu mają za zadanie przygotować choinkę z materiałów ekologicznych (szyszki, zboża, pióra, gałązki, liście, makaron itp.) lub z tworzyw wykorzystywanych
w recyklingu (opakowania po produktach spożywczych, papier, tektura, butelki PET, plastikowe korki, itp.).
Technika wykonaniai rozmiar pracy są dowolne. Dopuszcza się pomoc opiekuna w wykonaniu pracy.Kryteria oceny:
– oryginalność doboru materiałów,
– nawiązanie do tradycji bożonarodzeniowej,
– staranność i estetyka wykonania pracy,
– pomysłowość, nowatorstwo,
– nakład włożonej pracy.Prace będą rozpatrywane w dwóch kategoriach:
I KATEGORIA WIEKOWA - klasy O – IV
II KATEGORIA WIEKOWA – klasy V – VIII.Prace oddajemy do 14 grudnia do pani Małgorzaty Siwiela
Rozstrzygnięcie 16 grudnia!
REGULAMIN KONKURSU DOSTĘPNY NA STRONIE INTERNETOWEJ SZKOŁY (niżej)
ORAZ U ORGANIZATORKI p. Małgorzaty SiwielaPowodzenia!
Nasi w Gdańsku
W dniach 15 - 16 listopada, uczniowie klas ósmych realizujący projekt edukacyjny „Historia – świadek dziejów, źródło prawdy, życia i pamięci mieszkańców Gminy i Miasta Sianów” udali się na wycieczkę do Gdańska. Celem wycieczki było między innymi Europejskie Centrum Solidarności i wystawa dedykowana historii Solidarności - pierwszego niezależnego związku zawodowego w Polsce. Drugiego dnia uczniowie wzięli udział w zajęciach organizowanych przez Muzeum II Wojny Światowej. Wizyta w pięknym grodzie Neptuna nie mogła obyć się bez wizyty na Westerplatte oraz spaceru po Starówce.
100 Lat Niepodległej Polski
Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu Święta 11 Listopada były niezwykle podniosłe również w Sianowie. Po mszy świętej za Ojczyznę udaliśmy się do Parku Miejskiego, gdzie licznie zgromadzeni mieszkańcy Sianowa i okolic, władze miasta
i gminy, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego. Po krótkiej, niezwykle wzruszającej części artystycznej złożyliśmy wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Poległych za Ojczyznę. Potem udaliśmy się do hali sportowej przy naszej szkole, gdzie w świetle reflektorów, na profesjonalnej scenie wystąpił Szkolny Teatr "Kredka" ze spektaklem "Legenda o początkach państwa Lechitów".
Udział w gminnych uroczystościach obchodów 100 Lat Niepodległej Polski były kulminacyjnym momentem szeregu działań dydaktycznych i wychowawczych naszej szkoły. Wszystkim zaangażowanym dziękujemy za wspaniałą postawę i gratulujemy osiągniętych efektów!
Tydzień dla Niepodległej - dzień 5
Dzień barw narodowych - W piątek przyszliśmy do szkoły w kolorach biało - czerwonych
lub w ubraniach z wizerunkiem polskich symboli narodowych.
Na dolnym i górnym holu w czasie przerw międzylekcyjnych można było wykonać malowanki, zwiedzić wystawy szkolne: „Najwybitniejsi Polacy ostatniego stulecia” wykonaną przez uczniów z poszczególnych oddziałów szkolnych, lapbooki "Polscy laureaci nagrody Nobla" uczniów z klasy 5c, "Powrót do przeszłości" muzeum uczniów z klasy 6a.
Tydzień dla Niepodległej - dzień 4
Czwarty dzień obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - Społeczność szkolna udała się na halę sportową, gdzie w postawie zasadniczej odśpiewała cztery strofy hymnu państwowego. W tej podniosłej chwili towarzyszył nam Burmistrz Gminy i Miasta Sianów Pan Maciej Berlicki. Następnie obejrzeliśmy przedstawienie pt "Legenda o początkach państwa polskiego" przygotowane przez szkolny teatr "Kredka". Autorkami tekstu były: Ewa i Maja Wolskie. Spektakl zawierał ciekawy przekaz o chwilach najważniejszych dla Lechitów. Gra aktorska, scenografia, kostiumy i oprawa muzyczna zrobiły na gościach, nauczycielach i uczniach naszej szkoły ogromne wrażenie. W przygotowaniach inscenizacji brali udział nie tylko aktorzy, ale także nauczyciele, rodzice uczniów, a także dawni uczniowie naszej placówki: Maja Wolska oraz Adam Karpowicz. Odśpiewana na koniec Rota wzruszyła wszystkich widzów.
Kolejnym niezwykle ciekawym etapem naszych obchodów była wizyta w bibliotece - muzeum na wystawie zatytułowanej "Powrót do przeszłości". Uczeń klasy 6a Igor Szymański
w niezwykle elokwentny sposób wprowadzał uczniów w świat PRL. Ciekawe opowieści, niezwykłe prezentacje, zaskakujące przedmioty w pokazie Igora nabrały niezwykłej mocy. Trzeba przyznać, że uczniowie klasy 6a pod kierunkiem pani Anny Pianki, przygotowali bogate zbiory, o których można by opowiadac godzinami. Szczególnie poruszeni byli nauczyciele, dla których wiele z prezentowanych przedmiotów oznaczało powrót do czasów dzieciństwa.Ewa Wolska
Tydzień dla Niepodległej - dzień 3
Czytamy utwory polskich autorów - podczas przerw w szkolnej bibliotece głośno czytalismy teksty polskich autorów. Najbardziej podobało się wspólne czytanie wierszy JulianaTuwima i Jana Brzechwy.
W czasie lekcji uczniowie klas starszych czytali polskie legendy i baśnie naszym najmłodszym uczniom.
Tydzień dla Niepodległej - dzień 1
Bijemy szkolne rekordy - w hali sportowej podczas przerw chętni uczniowie spróbowali swoich sił w konkurencjach sportowych.
Szkolnym rekordzistą w skokach zawrotnych przez ławeczkę została Hanna Kozłowska z kl. 5c, w "kapkowaniu" piłki Szymon Zieliński kl. 7b, rekordzistką w kręceniu hula-hopem została Kornelia Jękot kl. 5c, mistrzem w trzymaniu ciężarków jest Sergiusz Małagowski kl. 6a,
a w skokach przez skakankę Klaudia Sołoń z kl. 6b.
GRATULUJEMY!
Warsztaty biblioteczne "Mirabelka" - kiełkująca historia
W środę, 24 października uczniowie klasy 4a wzięli udział w warsztatach bibliotecznych inspirowanych książką Cezarego Harasimowicza "Mirabelka". Pomysłodawczynią akcji zorganizowania tych warsztatów w całej Polsce jest Barbara Morawiec autorka bloga Lustro Biblioteki.
Uczniowie pani Joanny Tesmer zapoznali się z losami Mirabelki, Dorki oraz innych mieszkańców przedwojennej Warszawy, poznali pojęcia getto i holokaust, rozmawiali
o doświadczeniach ludzi i zmianach jakie niesie ze sobą wojna. Czwartoklasiści biorący udział w warsztatach musieli wcześniej do nich się przygotować. Poznali historię swojej rodziny,
aby umieć wskazać na mapie miejsce pochodzenia. Ponadto przynieśli ze sobą pamiątki rodzinne i umieli o nich opowiedzieć. To były pouczające i wartościowe warsztaty wpisujące się w obchody stulecia niepodległości Polski.
Pasowanie na Czytelnika
Miłą tradycją naszej szkoły jest uroczyste przyjęcie najmłodszych uczniów w poczet czytelników szkolnej biblioteki. Dzieci przypomniały sobie zasady traktowania książek, poznały elementy bibliotecznego savoir vivre'u podczas wspólnej zabawy i wspólnego śpiewu. Pani bibliotekarce towarzyszyły uczennice z klasy 6b, to one pomogły w pierwszych wyborach czytelniczych.
"Książki są zdrowe i odlotowe, i przyjaciółmi dzieci są!" - biblioteka zaprasza wszystkich czytelników!
Pasowanie na Ucznia
W środę, 24 października w hali sportowej odbyła się wspaniała uroczystość przyjęcia
w poczet uczniów naszej szkoły dzieci z klas pierwszych. Pierwszoklasiści zaprezentowali się
z najlepszej strony - bez tremy recytowali wierszyki, pięknie śpiewali piosenki, popisali się znajomością języka angielskiego oraz matematyki. Po ślubowaniu na sztandar Dyrektor Szkoły Pani Katarzyna Budnik symbolicznie pasowała na ucznia kolorową kredką.
Wszystkim nowym uczniom życzymy dużo sukcesów i dobrych wyników nauczania.
Wybory do szkolnego Samorządu
24 października odbyły się wybory przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego klas 5-8. Mieliśmy dwie kandydatki z klas siódmych. Przewodniczącą została Roksana Pluto-Prądzińska z klasy 7B, a zastępcą Wiktoria Panasiuk z klasy 7A. Gratulacje !!!
Opiekunem Samorządu Uczniowskiego jest Pani Elżbieta Missok.25 października odbyły się wybory przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego klas 1-4. Przewodniczącą została Alicja Kosowska z klasy 4c. Gratulacje!!!
Opiekunem "Małego Samorządu" jest Pan Piotr Starzecki.
7B w Sądzie
W październiku uczniowie z klasy 7 byli na wycieczce w Sadzie Rejonowym w Koszalinie. Siódmoklasiści uczestniczyli w rozprawie sądowej jako aktorzy. Sędzia orzekała o winie
i wydała wyrok nastolatkom, którzy nękali swoich rówieśników. Scenariusz był prawdziwy, więc lekcja miała bardzo wychowawczy wymiar.Elżbieta Missok
Rajd Szlakiem Porwanego Księcia
W sobotę, 13 pażdziernika odbył sie kolejny Rajd Dzienny. Uczestniczyło w nim 26 uczniów naszej szkoły. Trasa rajdu prowadziła nas niebieskim szlakiem zwanym Szlakiem Porwanego Księcia. Celem naszej wędrówki było zdobycie wąwozu na terenach Góry Chełmskiej. Zainteresowanych naszą przygodą odsyłam do zdjęć umieszczonych w galerii. Następny rajd planujemy w listopadzie z okazji 100- lecia odzyskania niepodległości. Będzie to żółty szlak, czyli Pętla Tatrzańska.
Tomasz Woźniak