• KONKURS "Kartka Świąteczna" - regulamin(2).pdf

 • Kochane dzieci!!!

  Andrzejki w tym roku wyglądać będą nieco inaczej, ze względu na pandemię i obostrzenia. Warto więc, powróżyć sobie w domu wraz z Rodzicami. Skąd wzięły się andrzejkowe wróżby? Póki co, ich pochodzenie nie jest do końca znane. Na początku Andrzejki były traktowane bardzo poważnie i miały charakter matrymonialny. Wróżby wykonywało się indywidualnie i były przeznaczone tylko dla niezamężnych kobiet i dziewczyn. 

  Andrzejki - wróżby

  Andrzejki to wieczór wróżb, który każdego roku obchodzony jest z 29 na 30 listopada. Święto kojarzy się nam głównie z  przelewaniem wosku przez dziurkę od klucza, przebijaniem szpilką serca z imionami, ustawianiem butów jeden za drugim w kierunku drzwi lub obieraniem jabłka ze skórki. Jakie wróżby warto zrobić jeszcze w Andrzejki w domu?

  -Pływające marzenia - na małej kartce każda osoba zapisuje swoje marzenie. Następnie karteczki wrzuca się do miski z wodą. To marzenie, które jako pierwsze wypłynie na górę, ma największe szanse, aby się spełnić.

  -Owoce miłości - zawiązujemy szalikiem oczy danej osobie, tak żeby nic nie widziała. Następnie kładziemy na stole trzy owoce: jabłko, śliwkę i cytrynę. Osoba, która ma zasłonięte oczy losuje owoc i ten, który wybierze przepowie jej miłosną przyszłość. Przepowiednie: śliwka - przez najbliższy rok nie poznasz miłości, jabłko - zakochasz się i to z wzajemnością, cytryna - poznasz miłość, ale to nie będzie nic przyjemnego.

  -Wróżba z obrączką - to zabawa dla wytrwałych i cierpliwych. Potrzebujesz obrączki, nitki i szklanki z wodą (wypełniona szklanka do połowy). Teraz należy nawinąć nitkę na obrączkę i wkładać ją do szklanki tak, żeby była na wysokości jej brzegów, ale ich nie dotykała. Na stole układamy łokcie, a dłońmi trzymamy końce nitki. Nie wykonujemy przy tym żadnego ruchu, lecz po chwili ręce same zaczną nam drżeć, a obrączka będzie obijać się o ścianki szklanki. Licz, ile razy obrączka o nią uderzy. Finalna liczba będzie wskazywać na wiek, w którym wyjdziesz za mąż/ożenisz się.

  Szczęśliwy rzut monetą - każdy uczestnik tej wróżby musi mieć monetę i pomyśleć życzenie. Następnie z wyznaczonego miejsca należy rzucić i trafić do naczynia z wodą. Temu, komu to się uda, spełni się marzenie o którym pomyślał.

  Wspaniałej zabawy !!! Magdalena Dobrzycka

 • ŚWIETLICA ZAPRASZA DZIECI W GODZINACH:

  7.00 - 8.00

  11.30 - 16.30

 • ŚWIETLICA PRACUJE

  Wrześniowe prace plastyczne