• Wyjazd do Sarbinowa

    • Realizując kolejne działanie z projektu „Czyste powietrze mamy – zdrowo oddychamy”  w piątek 28 maja uczniowie z  klasy 3b wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Sarbinowie. W czasie zajęć dzieci mogły poobserwować rośliny przez mikroskop oraz samodzielnie poprzez kolejne etapy doświadczenia uzyskały chlorofil . Przypomniały sobie budowę roślin i ich znaczenie dla środowiska i człowieka. Po warsztatach byliśmy gośćmi w Ogrodzie Botanicznym w Niegoszczy. Przewodnik zapoznał nas z gatunkami roślin antysmogowych a dzieci mogły posmakować roślin jadalnych.  Wróciliśmy wzbogaceni o nową wiedzę o roślinach.
     (pozostałe zdjęcia w albumie)

     Tekst i Foto:  A. Pianka

      

  • Wyniki konkursu Św. Franciszek – patron ekologów

   I miejsce  - Hania Kozłowska 7c
   I miejsce  - Maria Warsińska 6a
   II miejsce - Nela Radzikowska 6a i Wiktoria Żukowska 6a
   III miejsce  - Maja Góra 4b

   Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za udział.

   • Laudato si – kolejne zadanie

   • W ostatnią sobotę kwietnia grupa wolontariuszy  SKC z rodzicami przystąpiła do kolejnego działania projektowego, którym było nasadzenie roślin.  Najpierw przygotowaliśmy miejsce do ich wysadzenia. Usunięto trawę i przygotowano podłoże.  Następnie  zostało wysadzonych 15 szt. hortensji bukietowych, budleje i rododendrony. Rośliny nie tylko będą upiększać szkolny ogród, ale będą również produkować tlen i staną się enklawą dla owadów i motyli.

    Praca była ciężka, ale było warto bo efekty możemy już zobaczyć w postaci kwitnących pięknie rododendronów.   • Konkurs plastyczny

   • Kolejnym działaniem projektowym jest konkurs dla klas IV – VIII na wykonanie Albumu o św. Franciszku – patronie ekologów. Konkurs został poprzedzony cyklem lekcji o ekologii, które z okazji Dnia Ziemi przeprowadzili wychowawcy. Natomiast na lekcjach religii uczniowie młodszych klas poznali postać świętego i kilka historii z Jego życia.

    Rozstrzygnięcie konkursu na Album nastąpi 25 maja.

    Regulamin_konkursu_karta_uczestnika.pdf

   • Czyste powietrze mamy - zdrowo oddychamy”

    Członkowie naszego Szkolnego Koła Caritas przystąpili do realizacji grantu ekologicznego, który jest finansowany ze środków Caritas Polska w ramach ogólnopolskiego projektu Laudato si.

    Głównym celem działań jest edukacja ekologiczna mająca na uwadze zwiększenie świadomości ekologicznej uczniów szkoły
    i środowiska lokalnego oraz rozpowszechnianie proekologicznych nawyków
    i zachowań poprzez: - zdobycie i poszerzenie wiedzy przez uczniów z zakresu edukacji ekologicznej, - wyrobienie nawyków dbałości
    o otaczające nas środowisko, - zapobieganie zanieczyszczeniu powietrza dzięki roślinom.

    Realizacja projektu będzie przebiegała dwuetapowo. Na pierwszym etapie będą to działania edukacyjne, dydaktyczne, konkursy ekologiczne
    i prelekcje. Uczniowie będą mogli poszerzyć swoją wiedzę między innymi na temat: gospodarki odpadami w naszej gminie, znaczeniu roślin w oczyszczaniu powietrza. Realizację drugiego etapu projektu grupa 20 uczniów z SKC rozpocznie od poznania roślin antysmogowych oraz warunków jakie muszą być zapewnione do ich wzrostu.  Kolejnym etapem będzie przygotowanie terenu pod nasadzenie roślin w ogródku szkolnym, aby nie tylko upiększyły to miejsce ale przede wszystkim pochłaniały zanieczyszczenia
    z powietrza.

    Na zakończenie działań projektowych zostanie wydana ulotka z 10 krokami - radami jak żyć bardziej ekologicznie.

    Do wykonania pierwszego zadania przystąpili najmłodsi wychowankowie szkoły – przedszkolaki, które pod okiem opiekuna Szkolnego Koła Caritas p. Ani wysiali do paletek nasiona kwiatów na rozsadę.

    Mali ekolodzy poznali przy tym jakie warunki są potrzebne do wzrostu nasionek i jak bardzo w przyrodzie ważne są rośliny kwitnące. 

  • Galeria zdjęć

    brak danych