• Koło Eksperymentalnych Biologów

• Droga Uczennico i miły Uczniu!
            Jeśli lubisz dociekać prawdy naukowej, pasjonują Cię eksperymenty i doświadczenia biologiczne, drzemie w Tobie dusza badacza i pragniesz ją obudzić,
            to są to zajęcia właśnie DLA CIEBIE!

Serdecznie zapraszam,
            Renata Pomian

• Zajęcia odbywają się według harmonogramu:
        Harmonogram_Pomian_2.pdf

• NASZE SPOTKANIA - GRUPA II

20 października 2021 r. - spotkanie 6

Nasze kolejne doświadczenia dotyczyły procesu fotosyntezy. Zbadaliśmy, czy woda wzbogacona dwutlenkiem węgla wpłynie na tempo fotosyntezy u moczarki kanadyjskiej oraz zbadaliśmy jak ilość światła może wpłynąć na przebieg fotosyntezy.

9 października 2021 r. - spotkanie 5

Arboretum w Karnieszewicach to wspaniałe miejsce na zajęcia terenowe z okazji Święta Drzewa.

6 października 2021 r. - spotkanie 4

Czym jest metoda naukowa? Czym różnią się próba badawcza i próba kontrolna? Robimy proste doświadczenia - jak jabłka wpływają na dojrzewanie bananów?.

22 i 29 września 2021 r. - spotkanie 2 i 3

Uczymy się mikroskopowania, jest "smerfastycznie".

18 września 2021 r. - spotkanie 1

Wyprawa nad Topiele.

• NASZE SPOTKANIA

• 14.06.2021 - SPOTKANIE 14

Ostatnie spotkanie poświęciłyśmy ewaluacji zajęć. Podsumowałyśmy czego nauczyłyśmy się i co zapamiętamy na długo.

8.06.2021 - SPOTKANIE 13

Poznajemy zasady pielęgnacji roślin doniczkowych. Uczymy się poprawnego przesadzania roślin, zasad nawożenia i podlewania.

1.06.2021 - SPOTKANIE 12

Omawiamy wyniki doświadczenia ilustrującego siłę drzemiącą w nasieniu. Powtórzyłyśmy wiadomości o procesie oddychania organizmów i poszłyśmy na przyszkolny teren zielony. Posadzone wspólnie ze Szkolnym Kołem Caritas krzewy ozdobne wymagają troskliwej pielęgnacji. Podlewamy, pielimy chwasty wokół rododendronów i azalii - będą lepiej rosły i pięknie kwitły co roku.

31.05.2021 - SPOTKANIE 11

Jakie czynniki warunkują życie roślin? Co to są cukry i jaką pełnią funkcję w organizmie rośliny? Jak trawimy węglowodany? Po przygotowaniu doświadczenia, utrwalamy wiadomości przy pomocy Trimino.

21.05.2021 - SPOTKANIE 10 - ZAJĘCIA TERENOWE

Podczas zajęć przeprowadzonych wspólnie ze Szkolnym Kołem Caritas posadziliśmy krzewy ozdobne - budleję Davida. Spotkanie było okazją do przeprowadzenia zabawy na terenie naszej szkolnej ścieżki dydaktycznej.

18.05.2021 - SPOTKANIE 9

Przeglądamy pod mikroskopem wodę z Jeziora Topiele. Oczywiście znalazłyśmy kilka ciekawych obiektów obserwacji np. maleńkich przedstawicieli słodkowodnych stawonogów - oczliki i rozwielitki.

15.05.2021 - SPOTKANIE 8 - ZAJĘCIA TERENOWE

Wybrałyśmy się nad Jezioro Topiele. Majowy spacer to wielka przyjemność. Obserwowałyśmy przyrodę - mieszkańców pól i lasu takich jak lis, zając szarak czy padalec. Nad jeziorem przyjrzałyśmy sie wodnemu ptactwu - perkozom dwuczubym, łabędziom i pobrałyśmy wodę do obserwacji mikroskopowej.

10.10.2020 - SPOTKANIE 7: Święto Drzewa w Arboretum

Z okazji Święta Drzewa zajęcia odbyły się w Arboretum Karnieszewickim. Z ogromną przyjemnością spacerowałyśmy wśród rodzimych drzew - dostojnych buków i dębów. Z podziwem przemierzałyśmy Aleję Daglezjową. W tym magicznym miejscu można było zapomnieć o codziennych problemach.

7.10.2020 – SPOTKANIE 6: Z której strony liścia znajdują się aparaty szparkowe?

Po długiej przerwie sprawdzamy (oczywiście doświadczalnie!) po której stronie liścia znajdują się aparaty szparkowe.

7 LUTEGO - Na zajęciach rozpatrywałyśmy problem badawczy:
          Na czym polega zjawisko osmozy?
          Na stolikach mikroskopowych znalazły się komórki skórki cebuli w różnych roztworach: hiopotonicznych i hipertonicznych. Dzięki zachodzącej osmozie obserwowałyśmy plazmolizę.

31 STYCZNIA - Egzaminy próbne ósmoklasistów wprowadziły trochę zmian organizacyjnych. Nasze spotkanie odbyło się w bibliotece. Przypomniałyśmy sobie bohaterkę naszego pierwszego spotkania - moczarkę kanadyjską. Poznałyśmy inne rośliny wodne, a wśród nich grzybienie, grążele, lotos. Nanufary Claude Monet'a podziwiałyśmy podczas spaceru wirtualnego po Musee de l'Orangerie w Paryżu.

24 STYCZNIA - Pantofelki posłużyły nam jak materiał badawczy do przeprowadzenia eksperymentów. Sformułowałyśmy problem badawczy: W jaki sposób zmieni się zachowanie pantofelków w środowisku słabego kwasu (kwas octowy), słabej zasady (soda oczyszczona)
          i w obecności soli kuchennej?

17 STYCZNIA - W nowych warunkach, po zmianie planu, jest nam trochę ciasno. Nic jednak nie jest w stanie zniechęcić nas w poznawaniu tajników biologii. Przypomniałyśmy sobie budowę mikroskopu, zasady mikroskopowania i przygotowywania preparatów. Świat "mikro" jest niezwykle fascynujący. Nie mogłysmy oderwać oczu od okularu, gdy w kropli wody na stoliku ukazały nam się ruchliwe pantofelki.

video-1579249880.mp4

16 GRUDNIA - Pierwsze spotkanie za nami. Było miło. Przypomniałyśmy sobie etapy metody naukowej, ustaliłysmy jej kolejność. Wykonałyśmy pierwsze doświadczenie:
          Czy woda nasycona CO2 wpłynie na intensywność fotosyntezy u moczarki kanadyjskiej?
          Ponadto śpiewając ulubione kawałki z baśni filmowych ("Zobacz sam, jak Gumisie skaczą...") wykonałyśmy teczki na materiały i dokumentację
          z doświadczeń.

• Zajęcia odbywają się według harmonogramu:
        8_4_Harmonogram_Pomian(1).pdf