• Młody Technik

          • Uczniowie! 
            Jeśli chcecie rozwijać swoje zainteresowania, wyobraźnię, kreatywność,  poznawać nowatorskie techniki, doskonalić umiejętności manualne. Jednym zdaniem- ciekawie spędzić wolny czas
            to zapraszam na moje zajęcia.

            Iwona Marciniak

      • Zajęcia rok szkolny 2021/2022

        Harmonogram_Mlody_technik_II.pdf
         

      • I to już koniec!

        Nasze zajęcia dobiegły końca. Głównym ich celem było rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej, indywidualnych zdolności twórczych uczniów, ich wyobraźni oraz twórczego myślenia. Było to możliwe dzięki pobudzeniu ich kreatywności oraz doskonaleniu sprawności manualnych. Panująca atmosfera przyjaznej, twórczej pracy sprzyjała powstawaniu więzi w grupie, wyzwalała u dzieci radość tworzenia i wiarę we własne uzdolnienia.

        Tkanie na krośnie

         Tkanie na krośnie to technika stara jak świat. Wbrew pozorom wcale nie jest bardzo trudna. Wystarczy opanować podstawy, a potem prace tworzą się prawie same. Technika ta wymaga cierpliwości i skupienia, dlatego jest świetnym sposobem na stres. Gotowi? To zaczynamy tkać bransoletki, dywaniki, serwetki, podkładki, zakładki itd.!  


        Puzzle 3D ze sklejki.

        Puzzle- kto je nie składał. Grupa MŁODY TECHNIK też składała puzzle, ale 3D ze sklejki.
        To zadanie okazało się truuudne.  Zajęło kilka spotkań.Dzięki niemu uczennice kształtowały takie umiejętności jak: dokładność, sprawność manualna, cierpliwość oraz wyobraźnię przestrzenną.  Efekt sami oceńcie.


        Obrazy z nici czyli String Art.

        Rękodzieło jest obecnie bardzo modne, coraz więcej osób pragnie mieć własnoręcznie wykonane prace. Piątoklasistki taką stworzyły, dzięki poznanej, nowej technice artystycznej- String Art. W wyszukiwarkach internetowych jest całe mnóstwo pięknych i efektownych przykładów prac. Uczennice zdecydowały się na początku zrobić prosty obrazek- serce.


        Wiklinowe serce

        Z okazji urodzin, imienin lub innego święta, dla kogoś ważnego i kochanego, w dowód miłości… Każdy powód jest dobry, aby zrobić przestrzenne serce z papierowej wikliny. Prace czasami są wspaniałe, innym razem nieco krzywe – tu nie wygląd jest najważniejszy, a serce i czas poświęcony tworzeniu naszego dzieła.

         

        Papierowa wiklina, czyli trochę recyklingu

        Ze starych gazet, pociętych na paseczki, przy pomocy patyczka do szaszłyków, umiejętnego rolowania gazety w rulonik uczennice wytworzyły papierową wiklinę, którą wykorzystają na następnych zajęciach do wyplatania … Czego? Zobaczycie sami.

         

        Rach, ciach… i gotowe!

        Na dobry początek, w bardzo prosty i szybki sposób uczennice stworzyły piękne stroje hawajskie na przedstawienie z okazji Dnia Edukacji Narodowej Użyły kolorowego bloku, bibuły, nożyczek i zszywacza. Efekty można podziwiać na zdjęciach.


        Młody Technik - II edycja

        W roku szkolnym 2021/2022 nową grupę Młody Technik stworzyły uczennice klasy 5a: Iga, Ania, Kaja, Julia, Oliwia, Lena, Hania, Milena i Nadia.

        Pierwsze spotkanie dziewczynki rozpoczęły od wypełnienia ankiety, w której mogły się wypowiedzieć na temat swoich zainteresowań technicznych oraz oczekiwań. Omówione zostały zasady bezpiecznego używania narzędzi oraz plan pracy.

         

        Składamy puzzle 3D ze sklejki.

        Ostatnie zajęcia poświęciliśmy na składanie puzzli 3D.
        Najpierw przypomnieliśmy sobie wiadomości o materiałach drewnopochodnych, sposobach łączenia drewna oraz zastosowaniu drewna w różnych dziedzinach.Następnie ułożyliśmy wspólnie plan pracy i zapisaliśmy go na tablicy.
        1.Przestrzegam zasad bhp.
        2.Poprawnie czytam dokumentację techniczną- instrukcję.
        3.Łączę elementy drewniane puzzli w całość za pomocą kleju.
        4.Ozdabiam wykonany model wg własnego pomysłu.

        I zaczęliśmy ……To zadanie było truuudne.  Poświęciliśmy na nie dwa spotkania.
        Dzięki niemu kształtowaliśmy takie umiejętności jak: dokładność, sprawność manualna, cierpliwość oraz wyobraźnia przestrzenna.


        Skrętaki

        Na kolejne zajęcia wybraliśmy zestaw edukacyjny- skrętaki. Metalowe klocki konstrukcyjne Eitech  dają nieograniczone możliwości budowania. Dzięki nim poznaliśmy świat technologii, rozwinęliśmy wyobraźnię, kreatywne myślenie przestrzenne i funkcje motoryczne. To doskonała zabawa dla przyszłego inżyniera, czyli NAS.

        Tkana bransoletka na rękę.

        Po długiej przerwie zajęcia rozpoczęliśmy od wykonania własnoręcznie  bransoletki na rękę Może to być idealny prezent dla kogoś bliskiego, a na jej zrobienie wystarczy jeden wieczór.

        Tkanie na krośnie to technika stara jak świat. Wbrew pozorom wcale nie jest bardzo trudna. Wystarczy opanować podstawy, a potem opaska tworzy się prawie sama. Technika ta wymaga cierpliwości i skupienia, dlatego jest świetnym sposobem na stres. POLECAMY.

        Mamy swoje logo
        Pierwsze zajęcia rozpoczęliśmy od wypełnienia ankiety, w której uczniowie mogli się wypowiedzieć na temat swoich zainteresowań technicznych oraz oczekiwań. Omówiliśmy zasady bezpiecznego używania ostrych narzędzi oraz ustaliliśmy plan współpracy.
        Najpierw wzięliśmy na warsztat logo naszych zajęć „Młody technik”. Najpierw burza mózgów, projekty na kartkach i na koniec wykonanie. Różne materiały, różne techniki i już jest. Efekt: na „6” smileyyes

        Obrazy z nici czyli String Art.

        Dzisiaj poznaliśmy nową, bardzo ciekawą i twórczą technikę artystyczną , która może stać się kreatywnym sposobem na spędzanie wolnego czasu,
        a nawet nowym hobby. 
        Polega na wyplataniu różnych obrazków
        z kolorowej włóczki, muliny lub nici na papierze, ścianie, ramkach lub deskach . Kontury wyplatanych wzorów najpierw „nanosi” się rysując konkretny wzór, a następnie wbija się  w kontur gwoździe, które staną się „stelażem” dzieła.
        Następnie gwoździe oplata się nićmi.
         Dzięki tej technice możemy w dziecinny sposób wykonać niezwykle, unikalne ozdoby do domu, szkoły lub po prostu zrobić komuś oryginalny prezent od serca. 
        W wyszukiwarkach internetowych znajdziecie całe mnóstwo pięknych
        i efektownych przykładów prac. My zdecydowaliśmy się na początku zrobić prosty obrazek.

        Papierowa wiklina, czyli trochę recyklingu

        Ze starych gazet pociętych na paseczki można przy dużej porcji cierpliwości wyczarować przedmioty do złudzenia przypominające prawdziwą wiklinę. Wystarczy „tylko” przy pomocy patyczka do szaszłyków umiejętnie zrolować gazetę w rulonik i już można wyplatać koszyczki, osłonki na doniczki, figurki i co nam tylko przyjdzie do głowy bądź przypadkiem wyjdzie spod rąk. Gotowy wytwór można pomalować bejcą do drewna, farbką w sprayu lub ewentualnie plakatówką.
        Po wyschnięciu nasza wiklina papierowa czeka na wyplatanie na kolejnych zajęciach.

         

        Walentynkowe serca

        Walentynki, czyli święto zakochanych ma w naszym kraju wielu zwolenników jak
        i przeciwników.

        My jednak na naszych zajęciach podjęliśmy wyzwanie i dzielnie tworzyliśmy przestrzenne serduszka z wcześniej przygotowanej wikliny. Serca wiklinowe wyjątkowe w swojej prostocie można podarować miłej sercu osobie lub wykorzystać jako ozdobę. Prawda, że są piękne?